
A manapság meglehetősen elhanyagolt mozgásszervrendszer testünknek az a része, amely a legtöbb leszázalékolásért és az életminőség alapvető romlásáért felelős. Pedig ennek nem kellene így lennie. Bemutatunk néhány módszert és ötletet, amelyek segítségével megőrizhetjük csontjaink és ízületeink egészségét.
Mozgékonynak maradni: hogy ez milyen sokat jelent, többnyire csak akkor ismerjük fel, ha valamelyik porckorongunk vagy ízületünk megtagadja a további együttműködést. A mozgásszervrendszeri betegségek mára annyira gyakorivá váltak, hogy a WHO az új évezred kezdetét a csont és ízület évtizedévé nyilvánította. Porckorongsérv, csípő- és térdproblémák, reuma, teniszkönyök, bütyök, csontritkulás - mindezek a betegségek milliók életét keserítik meg világszerte. Főleg az élet utolsó harmadát árnyékolják be, és mivel a társadalom öregszik, egyre több embert érintenek majd. Ez a jelenség sötét oldala, a biztató viszont az, hogy van a mozgékonyság megőrzését segítő módszer.
A gerinc eredetileg zseniális találmány
A szakemberek szerint a hátfájásból eredő táppénzes napok róják a legnagyobb terhet a fejlett országok társadalombiztosítási rendszereire. Az már nem a tervező hibája, hogy az eredetileg zseniális találmány, a gerinc manapság gyakran idő előtt felmondja a szolgálatot. Ennek alapvetően az az oka, hogy a civilizált életmód miatt nem megfelelően használjuk a szervezetünket. Reggel az ágyból kikelve a reggelizőasztal mellé ülünk, utána autóval vagy más járművel megyünk dolgozni, ahol többnyire egész nap az íróasztal vagy a számítógép előtt ülünk. A napot végül a tévé előtt üldögélve fejezzük be. Pedig sem a gerincünket, sem az ízületeinket nem ülésre tervezték. Nem csoda, hogy a porckorongproblémák előbb-utóbb majd mindenkit utolérnek. Módszer a megelőzésre: maradjunk aktívak!
Az uszoda vagy a fitneszterem rendszeres felkeresése sokkal kellemesebb foglalkozás, mint kórházban feküdni, műtőasztalra kerülni. A legjobb sportágak a kitartást igénylőek, a séta, a kocogás, az úszás, a biciklizés, a torna vagy mindezek keveréke. Elkezdeni soha nem késő: a legújabb vizsgálatok szerint még olyan idősen, mint 86 és 96 éves kor között is célzott edzéssel a comb izmai rendkívüli módon fejleszthetők.
Az ízület azért kezd kopni, mert „kenéséről” alapvetően a mozgás gondoskodna. Bár a kór valóban gyakrabban fordul elő idős korban, az ízület nem mechanikus módon használódik el, hanem a jelenség sokkal inkább a folyamatos elsalakosodással és az ízület megromlott csere- és immunfolyamataival van összefüggésben. Szerencsére a megújulást a saját kezünkbe vehetjük. Mozogjunk!
Létezik reumadiéta!
Az orvosok többnyire azt állítják, nincs olyan diéta, amely enyhítené a reumás betegek fájdalmait. Ez azonban nem igaz. A fájdalomért és a mozgáskorlátozottságért bizonyos élelmiszerek, elsősorban állati eredetűek a felelősek, mindenekelőtt az arahidonsav, egyfajta zsiradék. Ezek fogyasztása után az anyagcsere során erősen gyulladáskeltő hatású anyagok keletkeznek, az úgynevezett eikozanoidok. Ez a folyamat közvetlenül ízületi gyulladáshoz vezet, amelyet fájdalom, duzzanat és ízületi merevség kísér. A reumás betegek ellenségei a következők: tejszínes torták, csokoládé, zsíros sajt vagy túró, zsíros kolbász, szalonna, mindenféle húsáru, jégkrém, zsíros szószok. Létezik ugyanis hatóanyagok egész sora, amelyek megfékezik a fent említett folyamatot. Idetartozik a savszegény, lúgos kémhatású koszt, a sok antioxidáns, mindenekelőtt az E- és C-vitamin, a glutation és az omega-3 zsírsavak. A főszerep az E-vitaminnak jut, amely a leghatásosabb ellenszere az ízületeket romboló szabad gyököknek. Segítőtársai az aszkorbinsav kötésben más enzimekkel. A porcok kollagénstruktúrját a legjobban a C-vitamin javíthatja.
Colvita - Colway Természetes Kollagén Silver együttes használata javasolt; ezeken kívül rendszeres mozgás, és C - vitamin fogysztás is nagyon fontos!

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése